Ronny Träff har gått bort!

En av våra mest trogna medlemmar har gått bort. Ronny Träff har avlidit 57 år gammal, efter en tids sjukdom. Ronny var en mycket fin medlem i vår klubb. Ronny var mycket aktiv inom klubben. Han höll i båtupptagning, höll ordning på vår vinterförvaring, var en av våra traktorförare, höll i kaffe – och ”mört” kassan och skötte om vårt klubbhus på bästa sätt.

Ronny gjorde inte mycket väsen om sig, utan bara utförde sina uppdrag med bravur och var en exemplarisk medlem i vår klubb. Ronny var en inbiten fiskevän och hade sin fars utterbåt. Fadern Ragnar Träff var med och grundade klubben på 60-talet och vår båthamn på 70-talet.

Ronny var en mycket fin kamrat, som alltid ställde upp och hjälpte andra medlemmar när det behövdes. Vi kommer att sakna Ronny!

Styrelsen Motala Vätterfiskeklubb